Nov uspeh PSS - Sprememba PN in dvig prispevne stopnje PZ

Obveščamo vas, da je Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (v nadaljevanju: MDDSZEM), g. Luka Mesec, po pridobljenem pozitivnem mnenju Odbora Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (v nadaljevanju: SODPZ) izdal odločbo, s katero je odobril spremembe in dopolnitve Pokojninskega načrta (v nadaljevanju: PN) poklicnega zavarovanja.

Nov uspeh PSS - Sprememba PN in dvig prispevne stopnje PZ

Spremembe Pokojninskega načrta stopijo v veljavo s 1. 1. 2024! 

Ne glede na to, da gre za odlično novico, pa vas na kratko seznanjamo s potekom usklajevanj, ki so bila vse prej kot enostavna. Že v začetku letošnjega leta so namreč predstavniki delodajalcev pričeli izvajati pritiske, da bi se prehodna določba Pokojninskega načrta (v 2021 jo je brez prehodne strokovne razprave sprejel takratni minister MDDSZEM, g. Cigler Kralj), ki je določala nižjo, 8% prispevno stopnjo, podaljšala še za dve leti. Delodajalci so spremembo Pokojninskega načrta pogojevali tudi s sprejemom Uredbe o merilih in kriterijih za ugotavljanje in določanje delovnih mest, s katero bi se opravila revizija delovnih mest s pravico do vključitve v poklicno zavarovanje, čeprav ta uredba nima nič z določanjem prispevka poklicnega zavarovanja. Zato smo predstavniki zavarovancev  temu ostro nasprotovali in po prejetih izračunih pooblaščenega aktuarja zahtevali ustanovitev ožje strokovne delovne skupine, ki bi našla rešitev, ki bi bila strokovna in bi zagotavljala dolgoročno varnost zavarovancev na področju zadostnosti sredstev na njihovih osebnih računih na katerih se zbirajo sredstva za izplačevanje poklicne pokojnine. 

Na podlagi te zahteve je bila strokovna delovna skupina Odbora SODPZ tudi ustanovljena. Predstavnike  zavarovancev je v strokovni delovni skupini  zelo uspešno vodil prav predstavnik PSS (iz vrst Konfederacije sindikatov javnega sektorja; v nadaljevanju: KSJS). 

Na izredni seji Odbora SODPZ, ki je bila 22. 11. 2023 sklicana prav na zahtevo predstavnikov zavarovancev, je vendarle prišlo do preboja. Na seji je bila opravljena  strokovna razprava na podlagi zaključkov ožje strokovne delovne skupine. S strokovnimi argumenti smo v dialogu v potrebne spremembe uspeli prepričati aktualne predstavnike MDDSZEM in Ministrstva za finance (MF). Pridobljeno soglasje med predstavniki Vlade in predstavniki zavarovancev v Odboru SODPZ, medtem ko se delodajalci vzdržali, je bilo ključno za oblikovanje končnega predloga in podajo pozitivnega mnenja k spremembi. 

Rezultat doseženih sprememb je, da bodo morali delodajalci od 1. 1. 2024, v obdobju naslednjih dveh let,  zavarovancem vključenim v poklicno zavarovanje, plačevati 0,6% višjo prispevno  stopnjo kot sedaj. 

Kot že navedeno, bi v primeru upoštevanja delodajalske strani in posledičnega podaljšanja prehodne določbe PN (79. člen) v veljavi ostale trenutne prispevne stopnje, ki znašajo: 8 %  za zavarovance na delovnih mestih, ki se jim do 31. decembra 2000 ni štela zavarovalna doba s povečanjem; na delovnih mestih iz 1. in 2. skupine 8,2 %; na delovnih mestih iz 3. skupine 8,4 %;   na delovnih mestih iz 4. in 5. skupine, 8,8 %. 

Po uveljavitvi sprememb PN pa bo splošna prispevna stopnja znašala:

  • 8,6 %, za vse zavarovance na delovnih mestih, ki se jim je do 31. decembra 2000 štela zavarovalna doba s povečanjem (t.i. benificirana doba, ki šteje v pokojninsko dobo). 

Za zavarovance, ki se jim do 31.decembra 2000 ni štela zavarovalna doba s povečanjem (novo zaposleni po tem datumu) pa:

  • na delovnih mestih iz 1. in 2. skupine 8,8 %;  
  • na delovnih mestih iz 3. skupine 9,0 % (v to skupino spada velika večina policistov);
  • na delovnih mestih iz 4. in 5. skupine 9,4 % (vključeni policisti na posebej izpostavljenih delovnih mestih, kot je na podlagi 81. člena ZODPol določeno z aktom o sistemizaciji delovnih mest za policiste, ki so pripadniki specialne enote, piloti, letalci-tehniki, letalci-kontrolorji, inštruktorji in učitelji letenja, pomočniki za varnost letenja in usposabljanja, bombni tehniki, policisti sektorja za posebne naloge ter policisti na določenih delovnih mestih operativnih skupin boja proti organiziranemu kriminalu, ki opravljajo delo v posebnih pogojih in obremenitvah).

 

S tem bi moralo biti dolgoročno  omogočeno nemoteno uveljavljanje pravic povezanih s poklicno upokojitvijo, saj aktuarski izračun kaže, da bo s tem zagotovljena zadostna višina sredstev na računih zavarovancev.  V veliki meri pa bo določanje prispevne stopnje v prihodnje odvisno tudi od predvidene pokojninske reforme in njenega vpliva na pravice iz poklicnega zavarovanja. PSS bo preko svojega predstavnika aktivno sodeloval tudi v pogajanjih pri prihodnji pokojninski reformi in vas o napredku obveščal. Zato vas vabimo, da ste pozorni na naša sindikalna obvestila.

Datoteke