Delovna in zaščitna oprema policistov motoristov

Policijski sindikat Slovenije je v zvezi delovne in zaščitne opreme policistov na Policijo in Ministrstvo za notranje zadeve naslovil vprašanje.

Delovna in zaščitna oprema policistov motoristov

Članice in člani PSS, ki so predvideni za opravljanje policijskih nalog z novimi trikolesniki znamke Piaggio, so nas seznanili o pomanjkljivi delovni in zaščitni opremi za opravljanje nalog s temi vozili. 

Skladno z navodilom delodajalca (dopis UUP GPU, št. 023-50/2023/36 (214-05), 20. 3. 2023), naj bi enote za izbrane policiste, ki bodo vozili trikolesne motorje znamke Paggio, tip MP3 500 HPE, v skladišču opreme na Vodovodni cesti prevzeli le motoristične čelade znamke Nolan, tip N30-4T. 

V nadaljevanju tega navodila je navedeno, da je potrebno s tem namenom (uvajanje novega tipa prevoznih sredstev) uskladiti tudi nabor »zaščitne opreme«, ki naj bi bil usklajen med UUP GPU, SGDP, DL MNZ in SVZD UOK MNZ in sicer: 

  1. Čelada s pregibnim vezirjem
  2. Rokavice (taktične protivrezne)
  3. Službeni čevlji (gležnarji)
  4. Dnevni komplet uniforme z uporabo zaščitnega telovnika. 

Glede na to, da gre za uvajanje novega tipa prevoznih sredstev v policiji, je temu ustrezno potrebno prilagoditi tudi delovno in zaščitno opremo policistov in policistk, ki bodo delo opravljali s temi vozili. Nikakor se ne moremo strinjati, da se jim dodeli le motoristična čelada, za ostalo »zaščito« za delo na motorju pa se uporabljajo »navadni« deli uniforme. Vsekakor je najmanj, kar bi se moralo zagotoviti za varno opravljanje dela z motornimi kolesi, še ustrezna zaščitna obleka: kombinezon, škornji, rokavice… 

Nenazadnje že policija na svoji spletni strani https://www.policija.si/medijsko-sredisce/sporocila-za-javnost/sporocila-za-javnost-gpue/117683-varno-z-motorjem-v-novo-sezono , v članku z naslovom »Varno z motorjem v novo sezono« (20. 3. 2023), med drugimi nasveti navaja: »…Nujno je, da motoristi poskrbijo za svojo varnost z uporabo dobre zaščitne opreme, v katero spadajo zaščitna čelada, kombinezon, ščitnik hrbtenice, škornji in rokavice…«. 

Iz prvega odstavka 5. člena ZVZD-1 izhaja, da mora delodajalec zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu. V ta namen mora izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu, vključno s preprečevanjem, odpravljanjem in obvladovanjem nevarnosti pri delu, obveščanjem in usposabljanjem delavcev, z ustrezno organiziranostjo in potrebnimi materialnimi sredstvi. Nadalje iz 4. alineje 19. člena ZVZD-1 izhajajo obveznosti delodajalca, in sicer delodajalec mora zagotavljati varnost in zdravje pri delu v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja zlasti tako, da zagotavlja delavcem osebno varovalno opremo in njeno uporabo, če sredstva za delo in delovno okolje kljub varnostnim ukrepom ne zagotavljajo varnosti in zdravja pri delu.